Belediye Sitesi 
BELDEMİZ

Beldemiz ve Tarihi Değerlerimiz Hakkında
    Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı:
     

Afyonkarahisar-Kütahya ve Uşak, sınırları içerisinde yer alan Milli Park alanının, Ankara-İzmir, Antalya-Afyonkarahisar ve İstanbul-Bursa- Eskişehir karayolu ile ulaşımı sağlanabilmektedir. Milli Park içerisindeki ana iki bölüm içinde yer alan Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, şehitlikler ve anıtlar görülmesi gerekli yerlerin başında gelir. Ulu Önder Atatürk’ün 26-30 Ağustos 1922 tarihinde başarı ile sonuçlandırdığı Türk Kurtuluş Taarruzu, Kocatepe’de başlamıştır. Afyonkarahisar’ın 20 km. güneyindeki Büyükkalecik Kasabası’nda, 1904 rakımlı Kocatepe’de savaştan kalma mevziler bulunur. Kurtuluş Savaşı destanının geçtiği bu topraklardaki tarihi olgular Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturur.
Ayrıca ormanlık alanlardaki vadi boylarında bulunan pek çok endemik türleri kapsayan bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginlikleri ziyaretçileri etkileyici niteliktedir. Akören mevkiindeki günübirlik kullanım alanı, ziyaretçilere piknik yapma imkânı sağlamaktadır. Çalköy Göleti ve çevresi rekreaktif amaçlı kullanıma uygun olup, çadırla konaklama imkânı vardır.
    Kocatepe:


     

Afyonkarahisar, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Mehmetçiğin Kocatepe de gerçekleştirdiği Büyük Taarruza ev sahipliği yapmış ve Türkiye Cumhuriyetinin temelleri Afyonkarahisar ilinde atılmıştır. Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi, Kocatepe Anıtı, Büyük Taarruz Şehitliği, Zafer Anıtı, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Anıtkaya Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği, Çiğiltepe Şehitliği, Giresunlular Şehitliği, Şuhut Kurtuluş savaşı Şehitliği, Ali Çetinkaya Kabri ve Anıtı Afyonkarahisar ilindeki anıtlar ve şehitliklerdir.    
Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak İlleri sınırlarında yer alan Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nın ve Dumlupınar Tarihi Sit alanının bir bölümü İmar Planına konu harita sınırları içerisinde kalmaktadır. 26 Ağustos'ta Kocatepe'de başlayan Türk Kurtuluş Taarruzu, 27-28 Ağustos tarihindeki kanlı muharebelerde Kocatepe bölgesindeki düşman kuvvetlerini bozguna uğratarak Afyon’a kadar geri çekilmeye zorlamış ve buradaki meydana gelen savaşa ait kalıntılar, 1981 yılında mili park ilan edilken Başkomutan Tarihi Milli Parkının ana kaynak değerini oluşturmaktadır. Kocatepe ve Dumlupınar bölümlerinde yer yer ormanlık alanlar içerisinde bütün yıl su bulunan vadi boyları, pek çok endemik türleri kapsayan bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginlikleri Milli Parkın diğer değerlerini oluşturur. Milli Park içerisindeki ana iki bölüm içinde yer alan Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, Şehitlikler ve anıtlar görülmesi gerekli yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca ormanlık alanlardaki vadi boylarındaki bitki zenginliği ziyaretçileri etkileyici niteliktedir.
Kaynak:T.C.AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ AFYONKARAHİSARİL ÇEVRE DURUM RAPORU


Hızlı Menü